جستجو
Filters
Close

نقش ورزش در بالا بردن روحیه عمومی، نشاط ذهنی و سلامتی:

نقش ورزش در بالا بردن روحیه عمومی، نشاط ذهنی و سلامتی:

  

ورزش چیست؟ ورزش به تمامی گونه‌های فعالیت فیزیکی بدن گفته می‌شود که شرکت کنندگان آن می‌توانند به صورت منظم و سازمان یافته یا گاه به گاه در آن شرکت کنند و از آن برای بهبود تناسب اندامشان یا فراهم آوردن سرگرمی و تفریح بهره ببرند. ورزش می‌تواند به صورت رقابتی برگزار شود که در این صورت باید بر پایه رشته قوانینی که مورد توافق همگان است، یک یا چند برنده در آن مشخص گردد که در این‌گونه ورزش‌ها شرکت کنندگان باید درجه‌ای از توانمندی های مربوط به آن رشته به ویژه در رده‌های بالاتر را دارا باشند. هم اکنون با در نظر گرفتن ورزش‌های تک نفره، صدها رشته ورزشی وجود دارد. ورزش‌های گروهی می‌تواند افراد را در قالب دو یا چند گروهدسته‌بندی کند و تیم‌ها با هم رقابت کنند. 

تعریف ورزش به هدف و منظور از انجام آن بستگی دارد:

برای نمونه رقابت‌های شنا که در برابر هزاران نفر در یک استخر سرپوشیده ویژه مسابقات انجام می‌گیرد یک گونه از ورزش به‌شمار می‌رود در حالی که شنا در یک استخر معمولی یا در دریا یک تفریح شمرده می‌شود. رشته‌های فراوانی در ورزش وجود دارند و مردم زمان و هزینه زیادی را چه به عنوان شرکت‌کننده و چه به عنوان تماشاگر صرف ورزش می‌کنند. امروزه ورزش زنان نیز جایگاه ویژه‌ای در مجامع بین‌المللی پیدا کرده‌است.

ورزش در پیشگیری از افسردگی و بالا بردن روحیه عمومی فرد مؤثر است. در میانه انجام فعالیت بدنی، تولید یک ماده از بدن به نام «سروتونین» بیشتر می‌شود. کاهش سرتونین در بدن با افسردگی مرتبط است و داروهای ضد افسردگی نیز در جهت افزایش این ماده در بدن عمل می‌کنند؛ بنابراین در میان افرادی که به‌طور مرتب ورزش می‌کنند، احتمال ابتلا به افسردگی کاهش می‌یابد.انتخاب تغذیه سالم و خاص میان شما و فرزندانتان بسیار مهم است تغذیه خوب برای سلامتی بسیار مهم است

 ورزش باعث بالا بردن سطح هوشیاری و روحیه عمومی فرد شده و احساس انرژی و شادابی بیشتری برای انجام کارهای روزمره زندگی به شخص ورزشکار اعطا می‌کنند. معمولاً افراد ورزشکار فعال تر، شاداب تر، روحیه مثبت بالا و هوشیارتر نسبت به بقیه افراد می‌باشند.

تعریف ورزش تنها در افزایش فعالیت جسمانی خلاصه نمی‌شود. بسیاری از ورزش‌های امروزی نظیر پینگ پنگ، اسکیت، اسکی، بسکتبال، هنرهای رزمی، شنا و… حرفه‌ای هستند و نیاز به یادگیری و حتی مربی مجرب دارند و کار فکری زیادی را نیز می‌طلبند؛ بنابراین ورزش‌های امروزی تنها یک فعالیت جسمی ساده نیستند، بلکه توانایی‌های پیچیده مغز را در کارهای گوناگون از جمله هماهنگی، چالاکی، درست عمل کردن و درست تصمیم گرفتن بهبود می‌بخشد. به‌طور کلی می‌توان گفت ورزش در کلیه اجزای جسم و ذهن بدن و در کلیهمراحل زندگی انسان تأثیر غیرقابل انکار و به سزایی دارد. افراد ورزشکار ذهن فعال تر و خلاقانه‌ای دارند و دیرتر نسبت به بقیه دچار خستگی ذهنی می‌شوند.

ورزش زنان شامل همه مسابقات خاص زنان چه در شکل حرفه‌ای، آماتور یا ورزش همگانی در تمام رشته‌های ورزشی می‌شود. مشارکت و علاقه در برخی از رشته‌های ورزشی مانند بوکس، کشتی، وزنه برداری و انواع فوتبال بسیار کمتر از همبازیان مرد  است. در مقابل در تعدادی از ورزش‌ها مانند تنیس، ژیمناستیک و والیبال ساحلی ورزشکاران زن اهمیت بیشتر یا حداقل برابری با همتایان مرد خود یافته‌اند.

چگونه میتوانم متناسب باشم؟

هرگونه فعالیت بدنی منظم، می تواند تناسب اندام و سلامت شما را بهبود بخشد.مهمترین چیز این است که فعالیت خود را حفظ کنید.ورزش کردن باید یک جز جدا نشدنی از برنامه روزانه شما باشد مثل مسواک زدن، غذا خوردن و خوابیدن. ورزش کردن میتواند در کلاس ورزش باشد و  یا با یک تیم ورزشی انجام شود و یا فرد خودش به شخصه این کار را انجام دهد.

نکات زیر را در ذهن داشته باشید:

1- مثبت بمانید و لذت ببرید: یک نگرش ذهنی خوب و مثبت در ورزش بسار مهم است. فعاالیتی را که فکر میکنید از نظر شما سرگرم کننده است را پیدا کنید شما می توانید  با دوست یا یکی از اعضای خانواده خود را در ورزش همراه کنید.

2- قدم به قدم کار را پیش ببرید: تغییرات کوچک میتواند به تناسب اندام شما کمک کند به جای رفتن با اتوبوس،  یک مسافتی را پیاده روی کنید از پله ها به جای پله برقی و آساسنسور استفاده کنید.

3- قلب خود را پمپاژ کنید: هر آنچه را که انتخاب می کنید، مطمئن شوید که شامل فعالیت های هوازی است که باعث می شود شما سخت تر نفس بکشید و ضربان قلب شما را افزایش دهد. این بهترین نوع ورزش است زیرا سطح آمادگی جسمانی شما را افزایش می دهد و قلب و ریه بهتر کار می کنند. همچنین چربی بدن را می سوزاند. نمونه هایی از فعالیت های هوازی عبارتند از: بسکتبال، ایروبیک، دویدن و شنا.

4- فراموش نکنید که خود را گرم کنید: قبل از هر گونه فعالیت بدنی خود را گرم کنید. این گرم کردن باعث آماده سازی عضلات شما در برابر آسیب ها میشود.  تمرینات کششی باعث می شود عضلات و مفاصل شما نیز انعطاف پذیر تر باشد. همچنین پس از تمرین برای خنک کردن  بدن، مهم است که حرکات کششی را انجام دهید.

زندگی سالم

علاوه بر ورزش، چند تغییر دیگر در زندگی شما می تواند به حفظ سلامتی شما کمک کند

1- کمتر تلویزیون تماشا کنید یا وقت کمتری برای بازی کردن  با کامپیوتر یا بازی با تبلت ها و گوشی های موبایل خود صرف کنید (از این زمان برای تمرین در باشگاه استفاده کنید!)  در حال تماشای تلویزیون حرکات ورزشی از قبیل  حرکات کششی، دراز و نشست و غیره را انجام دهید.

2- سه وعده غذای سالم را در روز بخورید، شامل حداقل 4 وعده میوه، 5 وعده سبزی و 4 وعده از فرآورده های لبنی.

3- مقدار زیادی مایعات را قبل، در طول و بعد از ورزش بنوشید (نوشیدنی های ورزشی طعم دار بدون شکر را میتوان استفاده کرد اما آب بهترین گزینه است.)

4- از خوردن غذا های فست فود اجتناب کنید.(آنها اغلب پر از چربی، کلسترول، نمک و نشاسته هستند)

 

 

 

 منبع:  سایت www.healthychildren.org

 ترجمه: https://sabkeirani.com

انصراف از نظر
آرشیو بلاگ